Kosovo – aj vinobranie iné

Autor: Gustáv Murín | 13.9.2016 o 9:14 | (upravené 15.9.2016 o 8:04) Karma článku: 2,39 | Prečítané:  314x

Obyvatelia Kosova sa majú lepšie, než by sme si mysleli a horšie, než by oni sami chceli. Názorným príkladom je ich vinobranie, ktoré prebehlo v mestečku Rahovec len týždeň pred tým v bratislavskej Rači.

Áno, hoci my máme predstavu krajiny devastovanej občianskou vojnou (a ona devastovaná stále ešte čiastočne je), žijú nám podobným životom. Veď nás a ich spája produkcia vína!

  Mnohých iste prekvapí že v tejto moslimskej krajine (na moslimskú vieru konvertovali za Osmanskej ríše) sa nielen pije, ale aj produkuje víno. V tomto mestečku je dokonca vinárstvo, ktoré má byť druhé najväčšie v Európe. Takže majú aj vínny festival. A tu začínajú rozdiely.

 

Kosovskí vinári nepoznajú burčiak, respektíve ten im prešumí v sudoch bez toho, aby z neho mali osoh, ako tí naši. Veď si to povedzme jasne – burčiak je najľahší a najefektívnejší kšeft našich vinárov. A to nehovoríme o tých, čo ho pančujú jablkovým muštom a inými zverstvami. Takýto polotovar by kosovskému vinárovi nenapadlo predávať.

  Ale čo sa týka organizácie vinobrania – tam sme pred tým, čo sa uskutočňuje v centre kosovského vinárstva, na míle vpred. V prvom rade vôbec netušia o pridanej hodnote takéhoto podujatia. Takže sú tu len stánky jednotlivých vinohradníctiev, tých je tu dvanásť. A chýba všetko to, čo prispieva ku konzumácii vína – dobré jedlo (u nás už tradičná cigánska, či lokše), ale aj remeselné výrobky, či od minulého roku v Rači dokonca aj ponuka miestneho antikvariátu. K tomu atrakcie pre deti a program na troch pódiách. To tam nepoznajú.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Rači bolo počas vinobrania aj výtvarné sympózium, ktorého výsledky si mohli návštevníci pozrieť v Červenej lisovni pri Nemeckom kultúrnom dome. Zato v Rahovaci mali počas vínneho festivalu medzinárodný literárny festival Poézia a víno, organizované miestnym excelentným básnikom Fahredinom Shehu. Vínnym festivalom sprevádzala slečna Saranda z Turistického centra financovaného USAID.

 

 

 

 

 

V Rahovaci sa navyše nechvália najnovšími a najstaršími traktormi, ale americkou limuzínou. Lebo Amerika tam má dnes ešte stále dobrý zvuk, hoci aj oni pomaly triezvejú z toho nadšenia. Ale zabávať sa vedia, islam-neislam, tak ako my, či možno aj dlhšie. V Rahovaci na vínnom festivale do tretej ráno!

 

 

 

 

 

 

 

Príspevok vznikol s podporou grantu Literárneho fondu v Bratislave.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan nemá peniaze ani hráčov a stráca to najcennejšie. Fanúšikov

Viac ako o postupe do play off sa začína hovoriť, či klub vôbec dohrá sezónu v KHL.

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.


Už ste čítali?