Obeť feministického bludu

Autor: Gustáv Murín | 3.10.2008 o 9:00 | Karma článku: 11,92 | Prečítané:  3967x

Nie tak dávno prišli feministky s kampaňou pod sloganom "Ženou sa nerodíme, ženou sa stávame". Táto "mozgotrasná" myšlienka už stála ľudský život...

  Keď prišiel nacizmus s "tisícročnou ríšou", či komunisti s "rajom na zemi", tragické následky sa prejavili až o roky. Je preto vzácne, keď sa podarí na konkrétnom príklade dokázať ako sú takéto zdanlivo vzletné, až ohurujúce slogany ľudskému životu nebezpečné. V prípade feministického sloganu o tom, že žena je vlastne samorodná záležitosť (lebo stačí len chcieť a už je ženou), máme žiaľ už jednu ľahko zdokumentovateľnú obeť. Volal sa Bruce Reimer.

Žena ako "nápad"


  Na začiatku to vyzeralo na rodinné šťastie. Manželom Reimerovým sa narodili zdraví chlapci, dvojičky. Až po ôsmich mesiacoch si ich matka všimla, že majú problémy s močením. Lekári sa domnievali, že obriezka by mohla pomôcť. Bol to prvý z celej série osudných experimentov. Namiesto obvyklého a bezproblémového skalpelu, totiž použili elektrický prístroj. A to tak nešťastne, že malý Bruce prišiel o penis, ktorý tento prístroj doslova odpálil. Odškodné vo výške 64 000 dolárov rodičia chceli pochopiteľne využiť na uzdravenie chlapca. A tu sa zjavil spasiteľ v podobe psychológa renomovanej Johns Hopkins University v americkom Baltimore. Ten psychológ sa volal príznačne, Dr. Money, teda - Doktor Peniaze. Jeho základnou tézou bolo tvrdenie: "Pohlavná orientácia sa nezakladá narodením. Je určovaná kultúrnymi aj prírodnými faktormi." Takže to vyzerá, že feministky si ten nápad so "ženou na želanie" nevymysleli tak celkom samé? Nemusíme sa čudovať. Dr. John Money bol považovaný za uznávanú vedeckú autoritu v oblasti pohlavnej identity detí s nejasne vyvinutými genitáliami. Manželia Reimeroví sa o ňom dozvedeli po prvý krát z televízneho interview, v ktorom ponúkal zdanlivo jednoduché riešenie. Ak budú nešťastní rodičia vychovávať svojho chlapca ako dievča, vyrastie z neho žena. Kastrácia, umelá vagína a hormóny vykonajú zvyšok.

Dieťa na experiment


  Môžeme sa čudovať, že na takéto niečo pristúpili? Môžeme. Ale celkom určite sa nemáme prečo čudovať Dr. Moneyovi, že tak naliehal. Naskytol sa mu totiž priam čítankový pokus. Veľmi dobre poznal dlhoročné štúdie na dvojičkách a vedel, že je to vo vede uznávaný objekt výskumu. A tu mal odrazu jedinečnú šancu dokázať na chlapčenských dvojičkách, že jeho zvrátená teória funguje a jedno z nich sa stane dievčaťom. Reimerovci súhlasili a Dr. Money svoj experiment už nechcel pustiť z rúk. Reimerovci teda začali vychovávať Brucea ako dievča menom Brenda, a dlhých dvanásť rokov chodili ukazovať renomovanému psychológovi ako sa ním naordinovaná premena darí. Dr. Money si pritom neveľmi všímal upozornenia najmä matky, že sa skôr nedarí. Omnoho viac ho zaujímali fotografie nahých dvojičiek a otázky, ktoré im dával v súkromí svojej pracovne. Neskôr nato spomínali ako na ponižujúcu skúsenosť veľmi blízku sexuálnemu zneužívaniu. Za ten čas Dr. Money publikoval celý rad článkov, kde opisoval ako sa Bruce/Brenda "správa normálne ako malé dievča a zjavne odlišne od chlapčenských prejavov jej brata-dvojčaťa". Napísal dokonca zásadnú vedeckú štúdiu "Muž a žena, chlapec a dievča", kde opisoval ako sa pani Reimerová teší so záľuby svojej novej dcérky v dievčenských domácich prácach. Napísal aj ďalšie knihy a svoj celoživotný experiment popularizoval dokonca aj v časopisoch ako Time. Nič z toho však nebola pravda. Bruce/Brenda sa správal po celý čas chlapčensky. Kríza vyvrcholila v štrnástich rokoch, kedy sa matka rozhodla poslať Brendu do zvláštnej dievčenskej školy s nádejou na eliminovanie jej chalanských manierov. Dopadlo to katastrofálne - Brendu/Brucea prichytila jedna zo spolužiačok ako močí na školských záchodoch po stojačky. Aby sa vyhol ďalšiemu ponižovaniu od spolužiačok, musel si potom chodiť uľavovať do kríkov.

Šok a zlosť


Zlom nastal, keď s nástupom puberty Dr. Money naordinoval estrogénovú kúru, aby Brende začali rásť prsia a naliehal na operáciu, ktorou by bola vytvorená umelá vagína. Bruce/Brenda však pohrozil samovraždou, ak bude aj naďalej obeťou takéhoto drastického pokusu. Tu trpezlivosť rodičov skončila. O rok neskôr sa matka rozhodla pre zásadný krok. V najhoršom, pubertálnom, období dieťaťa sa podujala vysvetliť svojmu nešťastnému synovi, že nikdy nebol a už ani nebude dievčaťom. Čakala búrlivú reakciu. "Myslela som si, že si zaslúžime ako rodičia smrť. Po tom všetkom, čo sme vykonali na našom synovi by bola smrť vykúpením." Bruce však reagoval s úľavou. Nie je to však koniec príbehu. U jeho brata, keď zistil šokujúce novinku o tom, že jeho sestra je vlastne brat, sa postupne vyvinula schizofrénia a ako 36-ročný podľahol kombinácii antidepresív a alkoholu.
  Bruceho cesta od chlapca prerobeného na dievča späť bola tortúrou. Začala rekonštrukciou penisu v šestnástich rokoch. Nebola však úspešná a tak nasledovala séria ďalších operácií a najmä hormonálna liečba. Bolo to bolestivé a zdĺhavé. Za tie roky sa Bruce niekoľkokrát pokúsil o samovraždu. Nakoniec odišiel od rodiny a zmenil si meno na David. Po celý ten čas prebiehala na rôznych vedeckých fórach diskusia o úspešnosti pokusu Dr. Moneya. Jeho oponenti však mohli len teoretizovať, pretože Dr. Money identitu "pokusných" dvojčiat úspešne tajil ako "prípad John/Joan". Neutajil sa však pred Davidom, ktorý raz nečakane vstúpil do jeho pracovne s úmyslom zabiť pôvodcu svojej tragédie. Neodhodlal sa však k tomu. Dr. Money spoznal Davida okamžite a v jeho očiach bolo vidieť nielen priznanie, ale i strach z pomsty. Ale keď sa celý prípad prevalil, začal konštruovať vysvetlenia neúspešného pokusu. Obhajoval sa napríklad tvrdením, že premena Brucea na Brendu v 21-om mesiaci života začala prineskoro a stála prítomnosť brata-dvojičky bránila Brucemu prijať ženskú úlohu. Nikdy sa za to, že svojim pomýleným teóriám obetoval ľudskú bytosť (a vlastne celú rodinu Reimerovcov), neospravedlnil ani vo vedeckej komunite, nieto ešte verejne, či aspoň postihnutým.

Krutý koniec experimentu


  Bruce alias Brenda alias David sa pokúsil začať nový život. Živil sa ako robotník, ale stratil prácu. Finančne mu malo preto pomôcť to, že vyšiel z anonymity a vyrozprával svoj príbeh najskôr spisovateľovi Johnovi Calopintovi a neskôr prehovoril aj v samostatnom dokumente televíznej stanice NBC. Oženil sa a stal sa nevlastným otcom troch detí svojej ženy. Ale traumatický zážitok z detstva ho aj naďalej prenasledoval. Nenašiel si cestu späť k rodičom, stratil brata a keď jeho žena požiadala o rozvod, stratil už nádej na normálny život. V máji 2004 ako 38-ročný spáchal samovraždu.
Feministisky nie sú hlúpe ani nevzdelané. Dobre vedia, o čo išlo. Prípad Bruce/Brenda/David Reimer je dnes už verejne dostupný najmä v Spojených štátoch (pozri http://www.cbc.ca/news/background/reimer/ alebo http://en.wikipedia.org/wiki/David_Reimer ) odkiaľ "posolstvá" pre "sestry" z našich krajín prichádzajú. Ak teda krátko po smrti Davida Reimera spustili kampaň oživujúcu skrachované teórie zo 60-tych rokov o rozhodujúcom vplyve kultúry na ľudské pohlavie, je to vedomá manipulácia s ľuďmi a ich myslením. Veď absurdné a nehumánne teórie v úvode spomínaných totalitných ideológií usvedčovali tragédie, ktoré spôsobovali. Pred takýmito umelých intelektuálnymi konštrukciami mnohí včas varovali. Vtedajší "inžinieri ľudských duší" to však, za cenu masových ľudských obetí, ignorovali. A dnešné feministické ideologičky idú opäť cez mŕtvoly...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prešov bude po výbuchu plynu hľadať odpovede, panelák prezrie statik

Výbuch neprežilo najmenej päť ľudí, ich počet sa pravdepodobne zvýši.


Už ste čítali?