reklama

Kundera je žart

Hystéria okolo údajného udavačstva Milana Kunderu prekrýva ďaleko vážnejšie morálne problémy českej spoločnosti. Všetko je inak...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (93)

Šimečka ako morálny arbiter? To je naozaj žart!


 Nad údajným Kunderovým udaním neznámeho odbojára (ohláseným na obálke časopisu Respekt aj s jasným odsudkom "Příběh muže, kterého v roce 1950 dostal slavný spisovatel do vězení") siahodlho vajatá šéfredaktor uvedeného časopisu Martin M. Šimečka. Udeľuje morálne lekcie. A práve on? Veď Kundera, ako priznáva aj vysvetľujúci článok v tom istom čísle časopisu, bol podľa svedectva jeho vrstovníka spisovateľa Pavla Kohouta: "Vzdělaný estét si ošklivil masové třeštění, nechodil prý ani do prvomájových průvodů a svůj postoj ke komunizmu se snažil odůvodňovat racionálně." Kundera teda nebol komunistický fanatik a preto je jeho udavačská motivácia dosť pochybná. Navyše sa rovnako racionálne s komunizmom rozišiel ešte skôr, než sa to stalo módou. Ale je tu aj charakteristika iná, ku ktorej sa priznáva iný jeho kolega Ivan Klíma: "Pro generaci, která dospívala kolem války, bylo velmi těžké nepodlehnout této iluzi". A táto charakteristika naozaj sedí - ibaže na Milana Šimečku, otca dnešného šéfredaktora Respektu. Ten sa (na rozdiel od Kunderu) ako "zapálený komunista" vyznamenal medzi iným aj tým, ako zorganizovali spolu s profesorom Mrlianom verejný súd s vtedy mladým Milanom Lasicom, pretože vraj "spôsobil rozklad organizácie ČSM na VŠMU". Sám Martin M. Šimečka si v jednom z mála rozhovorov, o ktoré ktosi prejavil záujem, povzdychol, že v dobách, keď jeho otec ako ortodoxný komunista z Čiech kádroval svojich súdruhov na Slovensku, patrili ako rodina medzi elitu, lebo on chodil do výberovej školy?! A tento pán dáva morálne lekcie Milanovi Kunderovi?
Veď keby nebolo fanatikov typu Šimečkovho otca, nebolo by ani spoločenskej atmosféry pre také udavačstvo aké Kundera navždy zvečnil vo svojom románe "Žert". A v tomto románe sú ľudia typu Šimečku staršieho na tej opačnej, neľudskej strane udávania, usvedčovania a spoločenskej likvidácie. A z tejto pozície udeľuje syn bývalého fanatického komunistu morálne lekcie práve Kunderovi? Ale to snáď nie!
 Lenže Martin Šimečka sa tendencie kádrovať inak zmýšľajúcich nezbavil ani dnes, kedy by ako bývalý predseda SC PEN mal slobodu slova naopak obhajovať (viac na http://gustavmurin.webgarden.cz ).
Všimnime si tiež ďalší paradox. Milan Kundera je dnes už nepochybne osobnosťou svetovej literatúry práve tým, ako v nej stvárnil odpor ku komunizmu a všetkej totalite. Martin M. Šimečka je naopak veľmi neúspešný autor (ťažko povedať, že spisovateľ, hoci mu vyšli dve knihy) a hoci na túto jeho avantúru sa už asi zabudlo, on to o sebe veľmi dobre vie. A je možné, že si ten komplex aj takto lieči (viac na http://gustavmurin.webgarden.cz  ). Ale to nie je v kauze Kundera len jeho problém.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komu to prospieva


 Komplex, či traumu z Kunderu má aj česká spoločnosť, alebo aspoň jej kultúrna časť. Uvedomuje si totiž, že ju odmietol. Odmietol a odmieta ju okázalo a vytrvalo. Nedovolil im, aby sa ním ako literárnym velikánom chválili. Odmieta sa hlásiť k "češství", zakázal dokonca preklady väčšiny svojich nových diel do češtiny. Najperspektívnejší český nositeľ Nobelovej ceny za literatúru odmieta byť Čechom. Priznajme si to - to teda naštve, a poriadne. Je to urážlivé? Je, a veľmi. Je to povýšenecké? Je, a veľmi. A tak šanca ukázať mu teraz, že bude musieť zliezť z toho vysokého koňa výnimočnosti a priznať sa k obyčajnému, ľudskému, udavačskému hriechu je medzi českými intelektuálmi (ale hlavne médiami, ktoré odmieta priam okázalo) nepochybne veľmi lákavá.
 Kauza Kundera prospieva aj celej jednej inštitúcii. Výstižne na to upozornil Pavel Verner v denníku Právo (14.8.2008). Kým u nás sa s kauzami z doby komunizmu výdatne čachrovalo (viac na http://gustavmurin.webgarden.cz  ) a Ústav pamäti národa sa aj preto dostal do existenčných problémov (príliš veľa vedia), Ústav pro studium totalitních režimů bol a je stále v existenčnom ohrození naopak pre nečinnosť. Kauza Kundera je pre nich spásou z neba a budú sa jej držať, aj keby mala byť jej hodnovernosť pochybná. Veď to poznáme z dokázateľne vyvrátených káuz aj u nás (viac na http://gustavmurin.webgarden.cz  ).
 Predovšetkým však kauza Kundera v pravej chvíli prekryla ďaleko hlbšiu morálnu kauzu českej spoločnosti - vplyv podsvetia na politickú špičku Českej republiky. Načala to tzv. Kubiceho správa, poodhalila nedávno kniha "Kmotr Mrázek" a šokujúco potvrdila streľba na krste knihy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Jeden vysoko postavený mafián tam zastrelil syna iného vysoko postaveného mafiána a obaja tam boli hosťami bývalého (a možno aj budúceho?) predsedu českej vlády! Nemôže byť rukolapnejší dôkaz toho, kým sa obklopuje pán Paroubek a nielen on. Podozrenie padá aj takmer na celú špičku ČSSD a aj niektorých vysokopostavených straníkov z ODS ako ich menuje kniha "Kmotr Mrázek" podľa odposluchov policajnej akcie "Krakatice". Takouto cestou sa v Čechách, posvätením na najvyšších politických miestach, hrabe už nie po miliónoch, ale miliardách! Veď práve v tom istom čísle Respektu (nie však so zvýraznením na prvej strane) sa píše o podozrivom návrate bývalého Paroubkovho ministra Jaroslava Palasa späť do vysokej politiky. Tento Palas presadil predaj potravinárskeho gigantu Setuza do rúk ľuďom, za ktorými (ako tvrdí Respekt) stáli najvyšší mafiózovia ako Mrázek a Pitr (dnes je prvý po smrti mafiánskou popravou a druhý vo väzení). Nebola to jediná jeho "nahrávka" smerom k podozrivým kruhom "světských" (českého podsvetia), kvôli ktorej ho začala vyšetrovať protikorupčná polícia. Lenže celý tento tím kriminalistov je dnes už politickými zásahmi rozohnaný, Palasove prípady nedošetrené, on tým pádom vraj "očistený" a pred blížiacimi sa krajskými voľbami na najlepšej ceste ovládnuť severomoravský kraj. Do rúk by tak dostal možnosť rozhodovať o rozpočte až 17 miliárd korún, pretože "Jardu známe jako slušného člověka..." (cit. místostarostka Krnova za ČSSD Alena Krušinová). Tak dobre naplánovaný návrat "slušného člověka" a do toho sa Paroubkovi nezdarní komplici postrieľajú rovno na jeho promo-akcii?! Neobhájiteľné prepojenie Paroubkovej party na mafiu nemohlo prísť v nevhodnejšej chvíli. Kauza Kundera tak naopak prišla ako na zavolanie. Alebo sa s ňou čakalo na príhodnú chvíľu? Veď ležala bez povšimnutia polstoročia, prečo by nepočkala, až sa šikne?

SkryťVypnúť reklamu
reklama



Ako zistiť pravdu?


 Z pozície bežného občana je kauza Kundera neriešiteľná. Vieme totiž veľmi dobre, že podobné kauzy u nás (napríklad poslanca J. Banáša) preukázali, že eštbáckym materiálom sa nedá bezmedzne veriť, skôr naopak (viac na http://gustavmurin.webgarden.cz  ).
 Zo zlyhania, či priamo spolupráce s komunistickou tajnou políciou boli doteraz už obvinení pesničkár Jarek Nohavica, vodca Nežnej revolúcie na Slovensku Ján Budaj, ale aj Václav Havel a dokonca Lech Walesa. A keď čítate publikované ukážky z výsluchov práve Václava Havla (a viete o jeho podivuhodných privilégiách - napr. že dostával ako "väzeň režimu" bez problémov tantiémy z hrania svojich hier v zahraničí a vďaka tomu bol jedným z prvých, čo za totality vlastnil luxusný Mercedes), môžete nadobudnúť dojem, že naozaj udával. Dá sa tomu ale naozaj veriť?
 Keď o tom uvažujem, tak nachádzam jediné kritérium, podľa ktorého by sme tieto dnes už historické osobnosti mohli aspoň trochu objektívne posudzovať - sú to ich verejné činy. Pesničkár Nohavica svojimi pesničkami komunizmus zhodil pod čiernu zem a dodával odvahu k odporu voči akejkoľvek totalite. Walesa bol geniálny likvidátor komunistického systému. Havel jeho dielo dokončil v Čechách, Budaj na Slovensku. To sú očividné fakty, ktoré platia. Milan Kundera svojim geniálnym dielom už navždy komunizmus skarikoval a odsúdil ako nehumánny, absurdný systém. To je to, čo platí a bude platiť až dovtedy, kým bude ochota čítať takéto klasické diela. Všetko ostatné je oproti tomu veľmi nepodarený žart, na ktorom sa asi najviac zabávajú bývalí eštebáci...

Gustáv Murín

Gustáv Murín

Bloger 
  • Počet článkov:  328
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Vraciam sa na tento blog a verím, že tak opäť stretnem starých dobrých známych a aj nových čitateľov. Aj keď tento blog je všemožne aj nemožne filtrovaný, takže ho určite nenájdete vo Výbere :( Zoznam autorových rubrík:  KrimiMédiáCivilizáciaBratislavaDlhovekosťCestyRádioaktívni - doplňujúce textPolitikaJazykové hlavolamyRovnoprávnosťParadigmy zdraviaNezaradenéPartnerské vzťahy a rodinaKultúraČo sa deje

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu