reklama

Burčiak nad zlato

O tom, či je burčiak naozaj taký zdravý, že ho treba vyrovnávať s objemom krvi, by sme mohli celkom účinne pochybovať. Jediné nepochybné je, že niektorí dokážu premeniť teplú a sladkú vodu na zlato...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

 Ak si dobre pamätám, tak profesor Fedor Malík, ako uznávaný enológ a znalec vína, burčiak vôbec neuznáva. Podľa neho sú to splašky všetkého okolo hrozna a teda aj zvyškov postrekov a hniloby s poranených bobúľ. Fakt je, že z burčiaku vám môže byť naozaj vážne zle. My sme začiatkom septembra absolvovali s veľkou partiou priateľov z Čiech i Moravy vinobranie v Mikulove. Výsledkom (okrem poznania, že to je krásne mestečko potešilo aj to ako na námestí išli úžasne na odbyt slovenské syry, oštiepky a parenice, ale aj práce našich rezbárov) bola dvojnásobná skúsenosť - tá prvá je, že burčiak sa nedá piť dva dni v kuse a druhá, že trom z nás naozaj nesadol, takže ja som si napríklad užil večer so zimnicou a tí dvaja dopadli ešte horšie a to celkom určite nie od nadmiery alkoholu. Na základe tohto poznania som začal po vplyve burčiaku na naše zdravie aspoň amatérsky pátrať.
 Tá priaznivejšia verzia, ktorej sme viacerí hneď naklonení, hovorí, že búrlivý prechod od muštu k rampášu nám poskytuje priam životodarný bujón bielkovín a enzýmov v nebývalom množstve. Že je to priam infúzia zdravia. Skeptici ale tvrdia, že toto je pravda len pri poctivom burčiaku a aj to len dve-tri hodiny. Kde sa teda berú tie hektolitre burčiaku, ktorých sú plné stánky na všetkých tých vinobraniach a hodoch v tomto období? Nebohý Vinco Šikula hovorieval, že víno sa dá robiť zo všetkého, len z cigaretového popola nie, lebo je nerozpustný. A tak sa burčiak údajne najviac nadstavuje jablčným muštom. Alebo ešte častejšie vinári zoberú šupky po vylisovaní hrozna, zalejú to teplou a sladkou vodou, primiešajú buketové kvasnice - a burčiak je hotový! V tejto verzii teda lejeme do seba skutočne odpad.
 Môj opatrný záver je, že s prihliadnutím na obe verzie, by sme burčiak mali skôr len koštovať, ochutnávať a piť asi ako šampanské. Ani som netušil ako rýchlo sa mi toto predsavzatie naplní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo za to?


Človek by si myslel, že cena burčiaku je prakticky stabilná. Áno, zdvihla sa poriadne za posledné roky, ale keď idete na vinobraní od stánku k stánku, tak je rozdiel okolo päť-desať korún. Zdravý tohtoročný priemer sú teda dve eurá (cca šesťdesiat korún).
 S týmto vedomím sme po známosti objednali v Slovenskom Grobe na veľkú rodinnú oslavu kopu lokší a pätnásť litrov burčiaku. Je tam relatívne nová reštaurácia Gurmánsky Grob (Chorvátska 41), kde sme boli ubezpečení, že ceny budú prijateľné. V daný deň sme teda všetko vyzdvihli a zaplatili. Keďže sa k objednávke pridali aj známi, na prvý pohľad nám poriadne mastná suma nebola čudná. Navyše pri eurách máte neustále dojem, že skoro nič neplatíte. No ale počas hostiny vysvitlo, že za tú finančnú mastnotu môže ten burčiak. Po prepočte nám vyšlo, že jeden liter stál neuveriteľných SEDEM euro, teda 210 korún! Mysleli sme si, že je to nejaké nedorozumenie, alebo omyl. A keďže to bolo po známosti, verili sme, že sa to neskôr vyjasní. A aj vyjasnilo. Majiteľ reštaurácie Boris Haško nás ubezpečil, že cena 210 korún za liter burčiaku je u neho NORMÁLNA a teda nejde o žiadny omyl. Aj nám na to (dodatočne) vystavil doklad. Ostali sme úplne vedľa. Keby niekto chcel takúto neuveriteľnú sumu za to, že si dáte dva deci v jeho podniku, tak by mohol do ceny eventuálne zarátať obsluhu a prostredie (aj keď oboje by asi muselo byť zo zlata). Ale predaj burčiaku "cez ulicu" a pôvodne bez účtenky za SEDEM eur? Navyše v nápojovom lístku tejto reštaurácie burčiak vôbec nie je uvedený a tak si hostia ani nemôžu vopred pozrieť koľko ich to "tekuté zdravie" bude stáť. A keďže zväčša chodia vo veľkých skupinách na kompletné husacie hody, tak sa im tá neuveriteľná suma v celkovom účte asi stratí. Inak si neviem predstaviť, že by sa neozvali. Pretože v tejto reštaurácii pijú obyčajný burčiak naozaj hodnotený ako to najlepšie šampanské.
 Pre nás je to doživotné poučenie, ale mňa zaujímajú hneď tri otázky:
1. Vy veríte v zdravie prospešnú funkciu burčiaka a to aj v stánkovom a pouličnom predaji? Aké sú vaše skúsenosti?
2. Počuli ste niekde v okolí Bratislavy o takejto rekordnej sume 7 eur za liter a kde inde si teda burčiak cenia ešte takto vysoko?
3. Čo by ste vy urobili vy, keby vás niekto, ako spomínaný majiteľ "Gurmánskeho Grobu", takto dostal?

Gustáv Murín

Gustáv Murín

Bloger 
  • Počet článkov:  328
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Vraciam sa na tento blog a verím, že tak opäť stretnem starých dobrých známych a aj nových čitateľov. Aj keď tento blog je všemožne aj nemožne filtrovaný, takže ho určite nenájdete vo Výbere :( Zoznam autorových rubrík:  KrimiMédiáCivilizáciaBratislavaDlhovekosťCestyRádioaktívni - doplňujúce textPolitikaJazykové hlavolamyRovnoprávnosťParadigmy zdraviaNezaradenéPartnerské vzťahy a rodinaKultúraČo sa deje

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu