Mikuláš Černák – oslobodený Európskym súdom!

Autor: Gustáv Murín | 10.12.2014 o 11:42 | Karma článku: 3,38 | Prečítané:  996x

  Ešte ani poriadne neodznel definitívny rozsudok a Černák sa už prostredníctvom svojho dvorného advokáta JUDr. Jána Gerega a bývalého sudcu JUDr. Ľubomíra Samuela obrátil na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). A ten rozhodol!

Poslednou šancou okamžitého oslobodenia Černáka je námietka pre porušenie zásady špeciality. Je to technická zásada týkajúca sa formy vydávania občana jedného štátu na stíhanie v druhom štáte, ktorá má predovšetkým zabezpečiť, aby nemohol byť niekto „vylákaný“ do svojej vlasti na stíhanie pod jedným obvinením a potom už doma obvinený z niečoho závažnejšieho, čo by mohlo viesť až k trestu smrti, teda trestu neprípustnému vo vydávajúcej krajine. Keďže na Slovensku, ani v Čechách trest smrti nikomu nehrozí, je táto zásada považovaná skôr za formálnu, jej výklad je nejednoznačný a niekedy žiadajúcou stranou podceňovaný.

  Nejednoznačnosť poznamenala aj rozhodnutie ESĽP, ktorý v pomere hlasov sudcov 5:2 dospel 17. decembra 2013 k záveru, že „...vo vzťahu k jeho sťažnosti proti uzneseniu o vzatí do väzby z 2. februára 2007 a k uzneseniu o predĺžení väzby z 10. júla 2007, bolo sťažovateľovi odopreté právo na preskúmanie zákonnosti jeho väzby v zmysle článku 5 ods. 4 Dohovoru. Z toho dôvodu došlo k porušeniu tohto ustanovenia.“

  Na druhej strane sudca Johannes Silvis, podporený kolegom Luisom Lópezom Guerrom, považoval za nutné pripojiť svoje nesúhlasné stanovisko: „...Nevidím žiaden presvedčivý dôvod z pohľadu článku 5 ods. 1 Dohovoru, ktorý je tu dôležitým záujmom nášho Súdu, prečo by tieto argumenty mali byť považované za opodstatnené a vyžadujúce si podrobnejšiu odpoveď, keď uvážime, že po tom, ako bol súhlas daný, zásada špeciality už nebola relevantná vo vzťahu k nasledujúcej zákonnosti sťažovateľovej väzby. Preto som presvedčený, že námietka podľa článku 5 ods. 1, tak ako je táto námietka chápaná Súdom, by mala byť vyhlásená za zjavne nepodloženú.“

  Tento európsky súd neskúma vinu, či nevinu sťažovateľa, ale len technickú stránku jeho vydania z jednej krajiny do druhej. Jeho rozhodnutie by však malo znamenať obnovenie celého procesu od samého začiatku a znovu opakovanie všetkých procesných úkonov, ktoré neboli zásadou špeciality riadne ošetrené. A samozrejme, prepustenie sťažovateľa, teda Mikuláša Černáka, na slobodu. Bude teda čoskoro na slobode a všetko začne odznovu? Viac sa dozviete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?