Mikuláš Černák – oslobodený Európskym súdom!

Autor: Gustáv Murín | 10.12.2014 o 11:42 | Karma článku: 2,38 | Prečítané:  966x

  Ešte ani poriadne neodznel definitívny rozsudok a Černák sa už prostredníctvom svojho dvorného advokáta JUDr. Jána Gerega a bývalého sudcu JUDr. Ľubomíra Samuela obrátil na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). A ten rozhodol!

Poslednou šancou okamžitého oslobodenia Černáka je námietka pre porušenie zásady špeciality. Je to technická zásada týkajúca sa formy vydávania občana jedného štátu na stíhanie v druhom štáte, ktorá má predovšetkým zabezpečiť, aby nemohol byť niekto „vylákaný“ do svojej vlasti na stíhanie pod jedným obvinením a potom už doma obvinený z niečoho závažnejšieho, čo by mohlo viesť až k trestu smrti, teda trestu neprípustnému vo vydávajúcej krajine. Keďže na Slovensku, ani v Čechách trest smrti nikomu nehrozí, je táto zásada považovaná skôr za formálnu, jej výklad je nejednoznačný a niekedy žiadajúcou stranou podceňovaný.

  Nejednoznačnosť poznamenala aj rozhodnutie ESĽP, ktorý v pomere hlasov sudcov 5:2 dospel 17. decembra 2013 k záveru, že „...vo vzťahu k jeho sťažnosti proti uzneseniu o vzatí do väzby z 2. februára 2007 a k uzneseniu o predĺžení väzby z 10. júla 2007, bolo sťažovateľovi odopreté právo na preskúmanie zákonnosti jeho väzby v zmysle článku 5 ods. 4 Dohovoru. Z toho dôvodu došlo k porušeniu tohto ustanovenia.“

  Na druhej strane sudca Johannes Silvis, podporený kolegom Luisom Lópezom Guerrom, považoval za nutné pripojiť svoje nesúhlasné stanovisko: „...Nevidím žiaden presvedčivý dôvod z pohľadu článku 5 ods. 1 Dohovoru, ktorý je tu dôležitým záujmom nášho Súdu, prečo by tieto argumenty mali byť považované za opodstatnené a vyžadujúce si podrobnejšiu odpoveď, keď uvážime, že po tom, ako bol súhlas daný, zásada špeciality už nebola relevantná vo vzťahu k nasledujúcej zákonnosti sťažovateľovej väzby. Preto som presvedčený, že námietka podľa článku 5 ods. 1, tak ako je táto námietka chápaná Súdom, by mala byť vyhlásená za zjavne nepodloženú.“

  Tento európsky súd neskúma vinu, či nevinu sťažovateľa, ale len technickú stránku jeho vydania z jednej krajiny do druhej. Jeho rozhodnutie by však malo znamenať obnovenie celého procesu od samého začiatku a znovu opakovanie všetkých procesných úkonov, ktoré neboli zásadou špeciality riadne ošetrené. A samozrejme, prepustenie sťažovateľa, teda Mikuláša Černáka, na slobodu. Bude teda čoskoro na slobode a všetko začne odznovu? Viac sa dozviete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?