Sociálna poisťovňa - vynálezca nezmyselných penále

Autor: Gustáv Murín | 17.8.2015 o 11:14 | (upravené 18.8.2015 o 10:50) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  1546x

V týchto dňoch posiela Sociálna poisťovňa tisícom, a možno desaťtisícom, SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba) predpis, aké majú platiť preddavky na sociálne poistenie. A vzpätí ich na základe toho bude penalizovať!

Je to jednoduchý trik, pod ktorý je za Bratislavu podpísaný istý pán Oman.

Píše, že musíte poslať takto "vyrúbený" preddavok do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.

Tým mesiacom je august.

List poslal, ale TRI DNI po termíne, teda 11. augusta!

A Sociálna poisťovňa vraj má zo zákona povinnosť automaticky penalizovať akékoľvek omeškanie!

Povedzte, ako sa brániť takémuto zlodejstvu?

 

P.S. Nie nadarmo som v diskusii upozorňoval, že odloženie výplaty nových preddavkov avizovala Soc-ka len na web-stránke, nie v liste, ktorý má dnes v ruke viac ako 200 tisíc občanov. A kto si o 5 - 10 rokov na tú stránku spomenie (a ako ju nájde?), keď by si niekto v Soc-ke zmyslel, že ich večne deravý rozpočet zachráni takéto masové penále? Tu je príklad jednej čitateľky: "...SP nemá problém vyrúbiť penále aj po 10. rokoch. Ak sa tomu začudujete, poradia Vám aby ste si dali žiadosť o odpustenie penále. Finta je v tom, že penále sa neodpúšťa, takže žiadosti sa nevyhovie. Netreba sa nechať
nachytať. Dôležité je v takom prípade uplatniť námietku premlčania a správne to formulovať. Takto sa snažili vymámiť 40 Eur od kolegu. Medzitým skúšali všeličo: vymámiť 2 Eurá vraj podlžnosť, ale tým by priznal, že dlhoval istinu, potom pátrali 20 rokov dozadu či niekde nie je prihláška/odhláška v omeškaní, to všetko aby nemuseli tých 40 Eur "odpustiť". Tak sme po tretí krát formulovali jasne, že nežiadame odpustiť penále ale uplatňujeme námietku premlčania. Paradoxne tie penále vymáhali zo sumy zaplatenej navyše z preplatku, ktorý bol, samozrejme, tiež premlčaný. Tam už nepracujú žiadne zatrpknuté v duši dobrácke tety, ale mladé magistry práva. Na "prípade" ich pracovalo 6 plus posudková komisia, prebehlo z každej strany cca 5 doporučených listov. Nakoniec dali pokoj, hoci nič neoznámili. Každý druhý by radšej zaplatil tých 40 Eur, než by žiadal právnika o kunzultáciu a účtovníčku o inventúru 20 rokov dozadu. S tým sa pravdepodobne počíta. Kolegovi sa ešte môže stať, že "prípad otvoria".
Nepredpokladám, že penále budú posielať tento rok. Ale kto si bude pamätať o 9 rokov či 19, že vtedy poslali výmery neskoro? Pokojne to vyrubia pri žiadosti o dôchodok. Vtedy už človek mávne rukov a zaplatí..."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?