Sociálna poisťovňa - vynálezca nezmyselných penále

Autor: Gustáv Murín | 17.8.2015 o 11:14 | (upravené 18.8.2015 o 10:50) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  2046x

V týchto dňoch posiela Sociálna poisťovňa tisícom, a možno desaťtisícom, SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba) predpis, aké majú platiť preddavky na sociálne poistenie. A vzpätí ich na základe toho bude penalizovať!

Je to jednoduchý trik, pod ktorý je za Bratislavu podpísaný istý pán Oman.

Píše, že musíte poslať takto "vyrúbený" preddavok do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.

Tým mesiacom je august.

List poslal, ale TRI DNI po termíne, teda 11. augusta!

A Sociálna poisťovňa vraj má zo zákona povinnosť automaticky penalizovať akékoľvek omeškanie!

Povedzte, ako sa brániť takémuto zlodejstvu?

 

P.S. Nie nadarmo som v diskusii upozorňoval, že odloženie výplaty nových preddavkov avizovala Soc-ka len na web-stránke, nie v liste, ktorý má dnes v ruke viac ako 200 tisíc občanov. A kto si o 5 - 10 rokov na tú stránku spomenie (a ako ju nájde?), keď by si niekto v Soc-ke zmyslel, že ich večne deravý rozpočet zachráni takéto masové penále? Tu je príklad jednej čitateľky: "...SP nemá problém vyrúbiť penále aj po 10. rokoch. Ak sa tomu začudujete, poradia Vám aby ste si dali žiadosť o odpustenie penále. Finta je v tom, že penále sa neodpúšťa, takže žiadosti sa nevyhovie. Netreba sa nechať
nachytať. Dôležité je v takom prípade uplatniť námietku premlčania a správne to formulovať. Takto sa snažili vymámiť 40 Eur od kolegu. Medzitým skúšali všeličo: vymámiť 2 Eurá vraj podlžnosť, ale tým by priznal, že dlhoval istinu, potom pátrali 20 rokov dozadu či niekde nie je prihláška/odhláška v omeškaní, to všetko aby nemuseli tých 40 Eur "odpustiť". Tak sme po tretí krát formulovali jasne, že nežiadame odpustiť penále ale uplatňujeme námietku premlčania. Paradoxne tie penále vymáhali zo sumy zaplatenej navyše z preplatku, ktorý bol, samozrejme, tiež premlčaný. Tam už nepracujú žiadne zatrpknuté v duši dobrácke tety, ale mladé magistry práva. Na "prípade" ich pracovalo 6 plus posudková komisia, prebehlo z každej strany cca 5 doporučených listov. Nakoniec dali pokoj, hoci nič neoznámili. Každý druhý by radšej zaplatil tých 40 Eur, než by žiadal právnika o kunzultáciu a účtovníčku o inventúru 20 rokov dozadu. S tým sa pravdepodobne počíta. Kolegovi sa ešte môže stať, že "prípad otvoria".
Nepredpokladám, že penále budú posielať tento rok. Ale kto si bude pamätať o 9 rokov či 19, že vtedy poslali výmery neskoro? Pokojne to vyrubia pri žiadosti o dôchodok. Vtedy už človek mávne rukov a zaplatí..."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?