Frontové divadlo bez frontu

Autor: Gustáv Murín | 28.8.2015 o 13:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  183x

Slovenský rozhlas celý týždeň vysiela o tzv. Frontovom divadle, ktoré kočovalo behom SNP všade tam, kde bolo treba povzbudiť povstalcov aj partizánov. Málo sa vie, že pod názvom Frontové divadlo kočovali rovnako mladí herci...

   ...o 40 rokov neskôr! Boli to študenti VŠMU so zájazdovým predstavením. Neviem, kto na ten geniálny nápad prišiel, ale veľmi dobre zapadol do danej doby. V lete totiž vysokoškoláci povinne brigádovali a ubytovaní boli na internátoch. Tie obvykle mali sálu, kde sa takéto na scénu a rekvizity nenáročné divadlo dalo hrať. V rozhovorepre SME na to v roku 1995 poukazuje aj Ľubo Gregor. Iný obecne dostupný záznam som o tom nenašiel.

   A ja o tom viem len preto, že som na základe svojich schopností producenta (hlavne propagácie) vtedy slávnej Fujarovej show, dostal akosi za úlohu tento výjazd jedno leto viesť. Pamätám si, že medzi hercami boli moji priatelia z Fujarovej show ako Mirko Noga, Števo Skrúcaný, Milan Bahúl... Možno to bol ich nápad, aby som túto "kočovno-autobusovú spoločnosť" organizačne zabezpečoval. Šli sme každý deň do iného veľkého mesta, ubytovali sa na internáte a večer hrali pre stovky brigádnikov. Šiel s nami aj redaktor Smeny a každý deň sme posielali správy a správičky Gabike Rothmayerovej na publikovanie.

   Nie všetko, čo sa za vlády komunistov vymyslelo, bolo nutne zlé. Tento nápad zaujal...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?