Utečenci - načo sa súdiť?

Autor: Gustáv Murín | 25.9.2015 o 9:19 | (upravené 25.9.2015 o 9:35) Karma článku: 3,50 | Prečítané:  390x

Je to paradox. Novinári sa najviac vyžívajú v tom, že sledujú, čo ktorý politik povie a potom ho usvedčujú, že po čase koná inak. Lenže, ako povedal de Gaullle, "politika je umenie možného".

V prípade odhodlania premiéra Fica ísť vo svojom odpore proti kvótam aj do súdneho sporu s celou EÚ ide o precedens. Malé Slovensko proti všetkým naokolo? Áno, je to jánošíkovské gesto, ale čo z toho? Právne môžeme mať pravdu, ale fakticky nás to izoluje od ostatných. Najmä, keď odskočili ostatní rebeli z V4. Češi sú v tomto príkladom "jemnej cesty" (čo je výraz pre džudo, ako bojové umenie, ktoré využíva silu a hybnosť súpera, nestavia sa jej). A ich vycúvanie z problému je jasným varovaním. Môžeme sa ocitnúť v izolácii a s premiérom Ficom už nebudú ochotní hovoriť ani tí, ktorí mu ešte včera na medzinárodnej scéne potľapkávali po pleci. V medzinárodných spoločenstvách sa za určitú hranicu nikdy nejde, to platí najmä pre tých malých. Poznám to z celosvetovej spisovateľskej organizácie, ktorú ovládajú veľké anglosaské kluby, voči ktorým si ani Francúzi nepomohli. A tu je zásadou vždy zmier na koniec. S kompromismi, ale zmierlivo. A gesto premiéra Fica, aj keby uspel, ho v očiach ostatných diskvalifikuje.

   Pozrime sa na vodcu Syrizy Tsiprasa. Ten urobil ešte väčší kotrmelec v spore s EÚ a išlo o podstatne viac, prakticky prežitie Grécka, a nakoniec cúvol. A napriek tomu uspel v následujúcich voľbách. Kým tí zaťatí z jeho strany nezískali od Grékov ani šancu sa ešte niekedy v gréckej politike ozvať. Takže obava z toho, že by slovenskí voliči Róbertovi Ficovi vyčítali zmenu postoja vo veci utečencov reálne nehrozí.

   Tak isto počet utečencov, ktorých máme prijať nie je žadny problém. Najmä, ak podmienky ich prijatia vyšli v ústrety námietkam Ficovej vlády. Ale EÚ vychádza v ústrety takým námietkam len za predpokladu, že aj druhá strana bude ústretová. V politike neústupnosť znamená stratu dynamiky a aj šance manévrovať a teda vôbec politicky fungovať.

   Obávam sa, že premiér Fico sa stal obeťou toho novinárskeho paradoxu usvedčovania politikov z toho, čo je ich hlavný pracovný nástroj - dosiahnuť to možné, aj keď v rozpore s už vysloveným. Za tú principiálnu zaťatosť stratí Róbert Fico na scéne EÚ kredibilitu.

   A my s ním...

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?