Utečenci - fraška za pol milióna eur pokračuje?

Autor: Gustáv Murín | 2.11.2015 o 10:05 | (upravené 5.2.2016 o 8:45) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  579x

Neznámi ľudia zo "schránkovej mimovládky" bez predošlej praxe a akýchkoľvek merateľných výsledkov dostali zčista-jasna pol milióna eur, z ktorých väčšinu "zázračne" rozdali už za pár dní. Najväčším tromfom mal byť prof. Krčméry...

Nič proti obetavosti profesora Krčméryho v prípade HIV postihnutých v krajinách tretieho sveta.

Ale existuje aj niečo ako "profesionálna slepota" (nemecky "fachidiotizmus"), ktorá vedie nielen pána profesora, ale mnohých iných k prifarbovanu skutočnosti. Je to známe z vedeckého sveta, kde vedci "musia" preháňať perspektívy ich výskumu až za kraj súdnosti, aby dostali dosť na svoj výskum. Takže toto nemusí byť pánovi profesorovi cudzie a nemusí to nevyhnutne myslieť zle.

Ale tvrdiť, že "všetci utečenci sú vďační za akúkoľvek pomoc" je jednoducho absurdná generalizácia odporujúca faktom a skúsenostiam zazamenaných nielen novinármi, ale aj neorganizovanými dobrovoľníkmi. Opustené detské kočíky, ponúkané utečeneckým rodinám s malými deťmi zaznamenala aj naša verejnoprávna  televízia. To, ako na železničnej stanici prinášajú maďarskí policajti vodu a niektorí z migrantov ju hádžu arogantne a ostentatívne do koľajiska, zaznamenala zasa nemecká televízia. Na jedlo podávané cez okno do vlaku maďarskými policajtkami reagovali len deti a len do chvíle, kým ich rodičia nezabuchli okienka na vlaku, kde sa viezli zadarmo a kde zanechali ohromujúci bordel. Je len pozoruhodné, že videá, ktoré to zaznamenávali z YouTube záhadne zmizli.

No, berme to tak, že pán profesor je nadšenec a len trochu preháňa, "pre dobro veci".

Včera však aj on musel pre RTVS priznať, že tak ohlasovaná zdravotnícka pomoc migrantom je Potemkinovská dedina. Nemajú ju totiž ako a prečo ponúknuť. Jednak pán profesor pred časom tvrdil, že "utečenci sú zdraví ako my" a druhak je takáto zdravotnícka pomoc ilegálna, lebo na ňu nemajú povolenie minimálne srbských a macedónskych úradov.

Ale veď to sa dalo čakať, je to logické! Srbské aj macedónske úrady majú plné právo mať kontrolu nad tým, čo a ako sa deje s utečencami. Srbsko už dostalo materiálnu pomoc priamo od slovenskej vlády! Tak sú pochopiteľne zaskočení, že sa im tu niekto nanucuje, hoci oni majú predsa vlastnú zdravotnícku službu a tá má nejaký systém!

Takže to teraz vyzerá tak, že "Výzva k ľudskosti", presne ako som to predpovedal, bude teraz zúfalo pobehovať a naháňať migrantov, aby nikým nekontrolovane a nespočítateľne "pomáhala" ľuďom "zdravým ako sme my", len aby ukázali, že ikona ich "pomoci", pán profesor Krčméry, má čo robiť.

Veď je to trápne a hlavne to ukazuje na dve možné vysvetlenia celého tohto "potemkinovského projektu": buď ide o absurdné, nedomyslené gesto našej vlády, alebo unikátny "tunel", ktorého koniec nedovidieť.

 

P.S. Ukážku absurdity tejto "mimovládnej" aktivity za naše peniaze odhalil týždenník Plus 7 dní v č.3/2016. Združenie "Domov na mame" (??) dostalo od týchto neznámych rozdávačov nadmerne štedrej vládnej dotácie 30 tisíc eur. Za ne chcú vlastnoručne ušiť 600 plátených nosičov na deti pre utečencov (a to vieme ako dopadli kočiariky, čo im dobrovoľníci v Maďarsku ponúkali a nechali ich pri ceste). Tento výmysel je zaujímavejší však v tom, že takáto dobrovoľná samovýroba vyjde cenovo na dvojnásobok, než keby tie isté nosiče na deti jednoducho kúpili v najbližšom obchode. Navyše vôbec nie je jasné kde a ako ich chcú utečeneckým matkám nanútiť, keď cez naše územie nepochodujú a Rakúšania už uzavreli hranice??? Ale to už bolo tuším v Biblii: Keď rozdávam, nevie pravá ruka, koľko dáva ľavá...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?