Veľvyslanci k roku 2017

Autor: Gustáv Murín | 5.4.2017 o 9:51 | (upravené 13.4.2017 o 11:38) Karma článku: 1,84 | Prečítané:  205x

Samostatnosť Slovenskej republiky po roku 1993 potvrdzujú a povyšujú aj Veľvyslanectvá, ktoré sú v hlavnom meste Bratislava. Viacerých Veľvyslancov oslovil ON Magazín, aby predstavili ich víziu roku 2017.  

   Pred najväčším sviatkom jari, Veľkou nocou, predstavujem vyjadrenie Veľvyslanca Srbskej republiky na Slovensku, pána Šaniho Dermaku:

Mnohí sa domnievajú, že Nový rok nie je ničím iným, ako veľkou oslavou, zámienkou pre oslavy a zábavu počas „najveselšej noci“, ako to my v Srbsku máme vo zvyku povedať, avšak vítanie Nového roka a prípravy naň sú, podľa môjho názoru, čosi úplne iné, oveľa vážnejšie.

Páči sa mi ten optimistický názov Nový rok, ktorý sám osebe označuje nový začiatok, nové šance, nádeje a možnosti pre nové úspechy, pričom väčšina z nás rozmýšľa tiež o lepšom zajtrajšku. Nový rok je vlastne príležitosťou zriecť sa čohosi, čo je „staré“, byť skúsenejšími, pričom predtým, ako s jasnou mysľou a vedomím vstúpime do Nového roka, je potrebné dobre zhodnotiť starý rok a pozrieť sa na to, čo sme v ňom dosiahli. Ako dosiahnuť väčší úspech v Novom roku, ak sme nezrátali účty a neurobili si prehľad o tom, aké veľké sú úspechy, dosiahnuté doteraz. Až potom, ako pochopíme čo sme vykonali, t.j.dosiahli, kde sme chybili a kde prijali dobré rozhodnutia, môžeme vykročiť k novým víťazstvám, ktoré majú byť väčšie ako tie predchádzajúce.              

Za seba osobne môžem s veľkým potešením povedať, že je šťastnou okolnosťou to, že som mal tú česť a potešenie byť veľvyslancom svojho štátu v priateľskej Slovenskej republike počas historicky prvého predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Bez ohľadu na všetky predošlé diplomatické skúsenosti, ako i pobyt a prácu v rozličných kútoch sveta, môžem povedať, že pôsobenie a predstavovanie môjho štátu počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ  je pre mňa jednou z najdrahocennejších profesionálnych skúseností.  So vďačný za to, že som mohol byť svedkom historicky dôležitej chvíle, kedy priateľský slovenský národ i moji kolegovia zo slovenskej administratívy písali dejiny, a to nielen dejiny svojej krajiny, ale celej Európy, ba i širšie. Chcem využiť túto príležitosť a pripomenúť, že svojím veľkým angažovaním počas predsedníctva predstavitelia Slovenska prinavrátili dôveru občanov vo veľký európsky projekt, starajúc sa o dočasne možno zabudnuté potreby a záujmy občanov, resp. každodenný život ľudí, vytvárajúcich tento svet. Pritom neboli zabudnuté želania a potreby mojich spoluobčanov a občanov ďalších štátov, nachádzajúcich sa v Európe, avšak nie aj v EÚ, ktorí v približovaní k EÚ vidia krajšie zajtrajšky a nádej na bezpečnejší a lepší život. Sumarizujúc rok 2016, musím vyjadriť spokojnosť s dosiahnutým pokrokom Srbska na dnes už istej ceste k Európskej únii. Nemôžem a nechcem pritom vynechať možnosť vyjadriť vďaku priateľskému slovenskému národu a vašim politickým predstaviteľom, resp. predstaviteľom inštitúcií, za pomoc Srbsku pri dosahovaní viditeľného pokroku v približovaní k Európskej únii počas predsedníctva. Udalosti s r. 2016 a priateľská ruka Slovenska, podaná mojej vlasti, predstavujú ešte jeden dôkaz tradične blízkych vzťahov dvoch národov, čo moji spoluobčania budú vedieť oceniť aj v budúcnosti. Pri tejto príležitosti vyjadrujem všetky pochvaly a gratulácie k vynikajúcej organizácii predsedníctva a váš prínos k lepšej a humánnejšej Európe.

Som presvedčený o tom, že počas roka 2017 budú naše dva priateľské národy pokračovať v dobrej spolupráci a v ďalšom pokroku v bilaterálnych vzťahoch vo svetkých oblastiach, čo je mojím najväčším profesionálnym želaním pre budúci rok. Ako v živote každého jednotlivca, tak aj v medzinárodných vzťahoch je dôležité mať skutočného priateľa. Preto môže s potešením povedať, že Srbsko a Slovensko môžu štastne a spokojne vkročiť do Nového roka, vediac, že existuje priateľ, ktorý je vždy nablízku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?