Veľvyslanci k roku 2017

Autor: Gustáv Murín | 5.4.2017 o 9:51 | (upravené 13.4.2017 o 11:38) Karma článku: 1,84 | Prečítané:  168x

Samostatnosť Slovenskej republiky po roku 1993 potvrdzujú a povyšujú aj Veľvyslanectvá, ktoré sú v hlavnom meste Bratislava. Viacerých Veľvyslancov oslovil ON Magazín, aby predstavili ich víziu roku 2017.  

   Pred najväčším sviatkom jari, Veľkou nocou, predstavujem vyjadrenie Veľvyslanca Srbskej republiky na Slovensku, pána Šaniho Dermaku:

Mnohí sa domnievajú, že Nový rok nie je ničím iným, ako veľkou oslavou, zámienkou pre oslavy a zábavu počas „najveselšej noci“, ako to my v Srbsku máme vo zvyku povedať, avšak vítanie Nového roka a prípravy naň sú, podľa môjho názoru, čosi úplne iné, oveľa vážnejšie.

Páči sa mi ten optimistický názov Nový rok, ktorý sám osebe označuje nový začiatok, nové šance, nádeje a možnosti pre nové úspechy, pričom väčšina z nás rozmýšľa tiež o lepšom zajtrajšku. Nový rok je vlastne príležitosťou zriecť sa čohosi, čo je „staré“, byť skúsenejšími, pričom predtým, ako s jasnou mysľou a vedomím vstúpime do Nového roka, je potrebné dobre zhodnotiť starý rok a pozrieť sa na to, čo sme v ňom dosiahli. Ako dosiahnuť väčší úspech v Novom roku, ak sme nezrátali účty a neurobili si prehľad o tom, aké veľké sú úspechy, dosiahnuté doteraz. Až potom, ako pochopíme čo sme vykonali, t.j.dosiahli, kde sme chybili a kde prijali dobré rozhodnutia, môžeme vykročiť k novým víťazstvám, ktoré majú byť väčšie ako tie predchádzajúce.              

Za seba osobne môžem s veľkým potešením povedať, že je šťastnou okolnosťou to, že som mal tú česť a potešenie byť veľvyslancom svojho štátu v priateľskej Slovenskej republike počas historicky prvého predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Bez ohľadu na všetky predošlé diplomatické skúsenosti, ako i pobyt a prácu v rozličných kútoch sveta, môžem povedať, že pôsobenie a predstavovanie môjho štátu počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ  je pre mňa jednou z najdrahocennejších profesionálnych skúseností.  So vďačný za to, že som mohol byť svedkom historicky dôležitej chvíle, kedy priateľský slovenský národ i moji kolegovia zo slovenskej administratívy písali dejiny, a to nielen dejiny svojej krajiny, ale celej Európy, ba i širšie. Chcem využiť túto príležitosť a pripomenúť, že svojím veľkým angažovaním počas predsedníctva predstavitelia Slovenska prinavrátili dôveru občanov vo veľký európsky projekt, starajúc sa o dočasne možno zabudnuté potreby a záujmy občanov, resp. každodenný život ľudí, vytvárajúcich tento svet. Pritom neboli zabudnuté želania a potreby mojich spoluobčanov a občanov ďalších štátov, nachádzajúcich sa v Európe, avšak nie aj v EÚ, ktorí v približovaní k EÚ vidia krajšie zajtrajšky a nádej na bezpečnejší a lepší život. Sumarizujúc rok 2016, musím vyjadriť spokojnosť s dosiahnutým pokrokom Srbska na dnes už istej ceste k Európskej únii. Nemôžem a nechcem pritom vynechať možnosť vyjadriť vďaku priateľskému slovenskému národu a vašim politickým predstaviteľom, resp. predstaviteľom inštitúcií, za pomoc Srbsku pri dosahovaní viditeľného pokroku v približovaní k Európskej únii počas predsedníctva. Udalosti s r. 2016 a priateľská ruka Slovenska, podaná mojej vlasti, predstavujú ešte jeden dôkaz tradične blízkych vzťahov dvoch národov, čo moji spoluobčania budú vedieť oceniť aj v budúcnosti. Pri tejto príležitosti vyjadrujem všetky pochvaly a gratulácie k vynikajúcej organizácii predsedníctva a váš prínos k lepšej a humánnejšej Európe.

Som presvedčený o tom, že počas roka 2017 budú naše dva priateľské národy pokračovať v dobrej spolupráci a v ďalšom pokroku v bilaterálnych vzťahoch vo svetkých oblastiach, čo je mojím najväčším profesionálnym želaním pre budúci rok. Ako v živote každého jednotlivca, tak aj v medzinárodných vzťahoch je dôležité mať skutočného priateľa. Preto môže s potešením povedať, že Srbsko a Slovensko môžu štastne a spokojne vkročiť do Nového roka, vediac, že existuje priateľ, ktorý je vždy nablízku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Krajmerová previedla podiel v nákupnom centre na Zoroslava Kollára

Mária Krajmerová previedla svoj podiel na spoločnosť advokáta z mafiánskych zoznamov.

KOMENTÁRE

Protificovský odboj prepadli rozpaky

Opozícia s víziou okamžitého konca Pellegriniho ulietava priďaleko.


Už ste čítali?