Veľvyslanci k roku 2017

Autor: Gustáv Murín | 13.4.2017 o 14:42 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  133x

   Samostatnosť Slovenskej republiky po roku 1993 potvrdzujú a povyšujú aj zahraničné diplomatické misie, ktoré sú v hlavnom meste Bratislava. Viacerých Veľvyslancov oslovil ON Magazín, aby predstavili ich víziu roku 2017.  

Pred najväčším sviatkom jari, Veľkou nocou, predstavujem vyjadrenie Mimoriadneho a splnomocneného Veľvyslanca Čínskej ľudovej republiky na Slovensku, pána Lin Lin.

V roku 2016 sa v medzinárodnej situácii odohrali významné zmeny. Svet nebol v mieri a pokračovali aj regionálne konflikty. Ovplyvňovali ich terorizmus, kríza utečencov, migračná kríza, Brexit a znovu a znovu sa objavovali aj ďalšie medzinárodné a regionálne pálčivé problémy, a niektoré z nich sa podstatne menili. Populizmus a anti-globalizácia sa stali celosvetovým javom. Rok 2016 bol aj rokom nezdarov v čínsko-slovenských vzťahoch. V októbri navštívil Slovensko 14. dalajláma, čo vážne poškodilo vzájomnú politickú dôveru a bilaterálne vzťahy medzi Čínou a Slovenskom, takže momentum priateľskej spolupráce sa zablokovalo.

Rok 2017 je podľa čínskeho lunárneho kalendára rokom kohúta. Kohút má v tradičnej čínskej kultúre hlboký metaforický význam. Literát dynastie Tchang (618 – 907 n.l.) CHAN Jü kohúta chválil ako symbol kultúrnosti, bojovnosti, odvahy, dobrotivosti a spoľahlivosti. V prvej štvrtine roku 2017 sa aktivity Veľvyslanectva ČĽR v SR odvíjali najmä od témy šťastných Sviatkov jari (čínsky Nový rok) a spustenia série kultúrnych podujatí, ktoré budú zahŕňať výstavy, umelecké vystúpenia a ďalší program, aby sme slovenským občanom predstavili tradičné umenie Číny a kultúru osláv čínskeho Nového roka.

Čína a Slovensko podporujú politiku slobodného obchodu, a tak dúfam, že v roku 2017 sa budú spoločne usilovať o zachovanie usporiadania otvoreného svetového obchodu. Čínsky návrh iniciatívy „Jedno pásmo, jedna cesta“ poskytol rozsiahlu platformu na podporu slobodného obchodu a pre zníženie obmedzení v obchode. V roku 2017 Čína organizuje vrcholové fórum pre medzinárodnú spoluprácu v rámci „Jedného pásma, jednej cesty“. Slovensko je jednou z krajín pozdĺž „Jedného pásma a jednej cesty“, a táto iniciatíva prináša Slovensku veľký potenciál pre rozvoj. Čínska strana si želá spolu s ostatnými krajinami sveta vrátane Slovenska spoločne vytvoriť veľkú plánovanú mapu vybudovania „Jedného pásma, jednej cesty“. Zároveň dúfam, že sa vzťahy Číny a Slovenska prenesú cez súčasné ťažkosti a že sa čo najskôr znovu vrátia k trendu zdravého a stabilného rozvoja. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Krajmerová previedla podiel v nákupnom centre na Zoroslava Kollára

Mária Krajmerová previedla svoj podiel na spoločnosť advokáta z mafiánskych zoznamov.

KOMENTÁRE

Protificovský odboj prepadli rozpaky

Opozícia s víziou okamžitého konca Pellegriniho ulietava priďaleko.


Už ste čítali?