Veľvyslanci k roku 2017

Autor: Gustáv Murín | 13.4.2017 o 14:42 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  98x

   Samostatnosť Slovenskej republiky po roku 1993 potvrdzujú a povyšujú aj zahraničné diplomatické misie, ktoré sú v hlavnom meste Bratislava. Viacerých Veľvyslancov oslovil ON Magazín, aby predstavili ich víziu roku 2017.  

Pred najväčším sviatkom jari, Veľkou nocou, predstavujem vyjadrenie Mimoriadneho a splnomocneného Veľvyslanca Čínskej ľudovej republiky na Slovensku, pána Lin Lin.

V roku 2016 sa v medzinárodnej situácii odohrali významné zmeny. Svet nebol v mieri a pokračovali aj regionálne konflikty. Ovplyvňovali ich terorizmus, kríza utečencov, migračná kríza, Brexit a znovu a znovu sa objavovali aj ďalšie medzinárodné a regionálne pálčivé problémy, a niektoré z nich sa podstatne menili. Populizmus a anti-globalizácia sa stali celosvetovým javom. Rok 2016 bol aj rokom nezdarov v čínsko-slovenských vzťahoch. V októbri navštívil Slovensko 14. dalajláma, čo vážne poškodilo vzájomnú politickú dôveru a bilaterálne vzťahy medzi Čínou a Slovenskom, takže momentum priateľskej spolupráce sa zablokovalo.

Rok 2017 je podľa čínskeho lunárneho kalendára rokom kohúta. Kohút má v tradičnej čínskej kultúre hlboký metaforický význam. Literát dynastie Tchang (618 – 907 n.l.) CHAN Jü kohúta chválil ako symbol kultúrnosti, bojovnosti, odvahy, dobrotivosti a spoľahlivosti. V prvej štvrtine roku 2017 sa aktivity Veľvyslanectva ČĽR v SR odvíjali najmä od témy šťastných Sviatkov jari (čínsky Nový rok) a spustenia série kultúrnych podujatí, ktoré budú zahŕňať výstavy, umelecké vystúpenia a ďalší program, aby sme slovenským občanom predstavili tradičné umenie Číny a kultúru osláv čínskeho Nového roka.

Čína a Slovensko podporujú politiku slobodného obchodu, a tak dúfam, že v roku 2017 sa budú spoločne usilovať o zachovanie usporiadania otvoreného svetového obchodu. Čínsky návrh iniciatívy „Jedno pásmo, jedna cesta“ poskytol rozsiahlu platformu na podporu slobodného obchodu a pre zníženie obmedzení v obchode. V roku 2017 Čína organizuje vrcholové fórum pre medzinárodnú spoluprácu v rámci „Jedného pásma, jednej cesty“. Slovensko je jednou z krajín pozdĺž „Jedného pásma a jednej cesty“, a táto iniciatíva prináša Slovensku veľký potenciál pre rozvoj. Čínska strana si želá spolu s ostatnými krajinami sveta vrátane Slovenska spoločne vytvoriť veľkú plánovanú mapu vybudovania „Jedného pásma, jednej cesty“. Zároveň dúfam, že sa vzťahy Číny a Slovenska prenesú cez súčasné ťažkosti a že sa čo najskôr znovu vrátia k trendu zdravého a stabilného rozvoja. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?