Laboratórium – peľové alergie

Autor: Gustáv Murín | 9.11.2017 o 9:18 | (upravené 9.11.2017 o 10:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  86x

Popularizácia vedy je u nás v umelej mediálnej karanténe. Namiesto užitočných faktov sa dozvedáme len akási nevydarené anekdoty, alebo čisté bludy.

Žiaľ, ani Slovenský rozhlas, ktorý to má priam v náplni svojej činnosti, sa nevyznamenáva. Ba naopak, doslova predáva naše uši za západné instantné „produkty“ v duchu „zábavných informácií“ – infotaimentu.

Keďže dlhodobo mapujem našu aj svetovú vedu v rubrike Laboratórium, ktorá už päť rokov vychádza v literárnom mesačníku Slovenské pohľady (na literatúru, umenie a vedu), rád by som vám predstavil to najzaujímavejšie z popularizácie vedy. Dnes to bude o alergiách na peľ.

 

Alergia – choroba tretieho tisícročia

  Alergií je dnes vo vyspelých krajinách toľko, že nie je núdza aj o kuriózne prípady. Smutný je prípad akvaristu, ktorý sa od detstva venoval chovu rýb a nakoniec musel so svojou záľubou skončiť – stal sa totiž alergickým na výpary z akvarijnej vody. Alergie už majú aj zvieratá a skutočne kurióznym je prípad závodného koňa, ktorý mal alergiu na ovos.

  Záplava nových alergií vyvolala zákonite aj snahu o vysvetlenie príčin. Jednou z nich je tzv. hygienická teória, ktorá tvrdí, že náš organizmus si v takmer sterilnom prostredí našich domácností a pracovísk odvykol aj na to najmenšie nebezpečie. Rozhodujúce sú vraj najmä prvé mesiace a roky, kedy je novorodenec obklopený tak sterilným prostredím, že jeho imunitný systém nemá čas „natrénovať si“ záťaž bežného prostredia. S pozoruhodným, a stáročia praktikovaným, riešením prišli v Indii, kde sa milióny pútnikov vrhajú každoročne do rituálneho kúpeľa v posvätnej rieke Gange. Pritom v tej istej rieke plávajú zdochliny kráv, pochovávajú do nej mŕtvolky malých detí, ale aj malomocných a „svätých mužov“. Jej voda je tak prirodzenou zmeskou všemožných patogénov a na silný organizmus môže pôsobiť ako účinné očkovanie. Faktom ale je, že v Indii nie je o špinu núdza a takéto „očkovanie“ môže byť aj smrtonosné.

  Medzi najrozšírenejšie patria tzv. inhalačné alergény, medzi ktoré patrí najmä peľ stromov, tráv a burín. O tom, aby sme vedeli, čo nám počas peľovej sezóny hrozí, sa dozvedáme od Peľovej informačnej služby. Na Slovensku funguje od roku 1992 tzv. Peľová služba, ktorú v súčasnosti koordinuje Úrad verejného zdravotníctva SR. V Bratislave. Vedeckým garantom aeropalynologického  resp. aerobiologického výskumu v európskom priestore za Slovensko je Katedra botaniky Univerzity Komenského v Bratislave. Alergici na peľ zažívajú najťažšie chvíle každoročne od apríla do augusta, nastupujúca zima ich naopak zbaví trápenia na dlhé mesiace.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?