LABORATÓRIUM – Narodený bez pôrodu

Autor: Gustáv Murín | 28.11.2017 o 8:00 | (upravené 16.4.2018 o 8:11) Karma článku: 1,15 | Prečítané:  208x

Keďže dlhodobo mapujem našu aj svetovú vedu v rubrike Laboratórium, ktorá vychádza v literárnom mesačníku Slovenské pohľady (na literatúru, umenie a vedu), rád by som vám predstavil to najzaujímavejšie.

Dnes to bude o pôrode bez matky.

 

Bezbolestne ale tiež bez citu?

  Pôrod je veľkou traumou pre dieťa i ženu. Psychoanalýza túto traumu dokonca považovala za kľúčovú pri vývine dospelej osobnosti. A čo ak by sme sa tejto traumy prosto – zbavili? Zánik momentu narodenia by bol zrejme najzávažnejším zásahom do krehkej, ale pevnej siete citových väzieb, na ktoré sa viaže naše konanie už tisícročia. Pokročilá technika veľmi komplikovaných inkubátorov pre predčasné novorodeniatka však ponúka v budúcnosti možnosť umelej maternice. V Nemecku už nakrútili film pod názvom Narodený 1999 o chlapcovi narodenom z umelej maternice. Peter Singer a Deane Wellsová v knihe Making Babies tvrdia, že tehotenstvo v inkubátore by mohlo skrátiť čas potrebný na vývin plodu na päť mesiacov. Dosť to pripomína techniky kuracích brojlerov. Veď nadšené vízie takto zrýchleného príchodu na svet zjavne nezohľadňujú celkom vecné námietky. Počas tehotenstva dochádza k úzkej väzbe medzi matkou a plodom, ktorému by v umelej maternici chýbali spätné informácie z tela matky. Narodením v umelej maternici by sa stratil nielen okamih narodenia, ako moment, od ktorého sa odvíja toľko individuálneho aj spoločenského, ale stala by sa reálnou možnosť od samého začiatku monitorovať a manipulovať s ľudským zárodkom. To, z čoho sa odvíjalo ľudské šťastie i tragédie, čo bolo osobnou stigmou (nežiaduce tehotenstvo, spoločensky diskvalifikované potomstvo), alebo naopak pevným bodom, vďaka ktorému sa ľudia primkýnali jeden k druhému, bez čoho neexistuje nielen kultúra ako taká, ale ani nadpolovičná väčšina našich každodenností konaných s vedomím rodičovstva, či súrodenectva – to všetko vo svojej intimite tak verejné, sa má stať predmetom laboratórnej technológie? Logickým dôsledkom by bola zmena vzťahu spoločnosti k žene ako matke s následkami na život celej spoločnosti. Reprodukcia bez tehotenstva by dramaticky zmenila náš názor na ženstvo a materstvo.

  Výskum pôrodu v totálne umelých podmienkach nazval ektogenézou britský vedec J. B. S. Haldane v roku 1924. Ten aj predpovedal, že v roku 2074 bude iba 30 percent detí narodených prirodzenou cestou, z ľudskej matky. V posledných rokoch sa však objavujú prognózy, že sa tak stane už o tridsať rokov.

 

Matka z plastu?

  Liuovi Chung-čchingovi z Cornell University's Centre for Reproductive Medicine and Infertility sa podarilo vytvoriť konštrukciu z biologicky odbúrateľného materiálu v tvare maternice, ktorej steny vyplnili bunky endometria – teda vrstvy buniek pokrývajúcich vnútro maternice. Vložené embryo sa tu zahniezdilo a s podporou vybraných hormónov a rastových faktorov sa zväčšovalo do prerušenia experimentu po šiestich dňoch vzhľadom k zákonným ustanoveniam o umelom oplodnení u ľudí. Pri opakovanom pokuse by výskumný tím chcel ísť až na povolenú 14-dňovú hranicu, aby pozorovali prípadnú diferenciáciu buniek, ako základov vývinu ciev a orgánov novej bytosti.

  Etickej bariére sa vyhli na Juntendo University v Tokiu. Tím Jošinori Kuwabara využil ako model kozu, ktorej plod preniesli do plastovej nádoby s plodovou vodou pri obvyklej telesnej teplote. V tomto „bioreaktore“ s prívodom živiny a odvádzaním odpadových látok plod vyžil desať dní.

  Tieto pokusy môžeme oprávnene uvádzať medzi vedecké kuriozity, lebo ich praktické využitie je viac ako pochybné. Ľudstvo čelí prílišnej plodnosti v rozsiahlych častiach zeme s chudobným obyvateľstvom, kde ženy rodia bez problémov opakovane viacero potomkov. Umelá maternica by sa dala uplatniť snáď jedine na vesmírnych staniciach a to najmä pre komplikovanosť prirodzeného pôrod v stave beztiaže.

  Inak tento vpravde šialený nápad úplnej náhrady matky za bezcitnú výrobnú linku márne nadchýna nie celkom súdne feministky a zástancov rodičovstva gayov a lesbičiek. Výsledkom môžu byť len bezcitné napodobeniny človeka s malou šancou prežitia...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šefčovič prijal ponuku Smeru, ohlásil kandidatúru na prezidenta

Ponuku kandidovať na prezidenta dostal od predsedu Smeru Roberta Fica.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Kočnerovi kamaráti sa pretekajú v jeho zapieraní

Pre čo iné než pre prachy by niekto za takýchto okolností zotrvával vo funkcii.

SVET

Nová anexia? Putina hnevá Lukašenko, pozýva aj Američanov

Putin by mohol byť opäť prezidentom.


Už ste čítali?