reklama

LABORATÓRIUM – Ľudské náhradné diely

Keďže dlhodobo mapujem našu aj svetovú vedu v rubrike Laboratórium, ktorá vychádza v literárnom mesačníku Slovenské pohľady (na literatúru, umenie a vedu), rád by som vám predstavil to najzaujímavejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnes to bude o ľudských náhradných dieloch.

Zložme si človeka

 Umelý človek sa vo fantázii ľudstva stelesnil už ako Golem, či Frankestein. Najnovšie sa však od literárnej fantázie približujeme k praktickým krokom. Veď ak by sme sa chceli urobiť inventúru umelých náhrad ľudského tela, zdá sa, že by sme si kyborga – teda umelého človeka - mohli poskladať hoci aj hneď. Pohybové ústrojenstvo (končatiny a svalstvo) už prechádzajú skúškami v poloprevádzke. Náhrady kostí sa používajú vo svete aj pre časti lebky. U umelých náhrad zmyslov (zrak, sluch, čuch a chuť aj s jazykom a ústnou sliznicou) sme v prvých dvoch prípadoch (zrak a sluch) dospeli najďalej. Obehovú sústavu (srdce, umelé cievy a krv, pečeň, ľadviny i pľúca) vieme nahradiť zatiaľ skôr v nemobilnej forme (náš kyborg by bol teda od narodenia pacientom so šancou na prechádzku len v rámci stien jeho nemocničnej cely). Vlasy, očné riasy a zuby by sme mohli dodať aj so zárukou. A vďaka hneď niekoľkým možným typom náhrad sa raz ľudia naozaj budú môcť cítiť „ako vo vlastnej koži“. Otázkou zostáva mozog ako posledný znak jedinečnosti daného jedinca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ďaleko sme pokročili aj vo výmene ľudských orgánov – transplantáciách. V. P. Demichov, u ktorého sa učil aj slávny srdcový chirurg Christian Barnard, si dokonca trúfol na kompletnú transplantáciu hlavy u psov a tie fungovali! V týchto dňoch taliansky chirurg Sergio Canavero ohlásil úspešnú 18-hodinovú operáciu, pri ktorej preniesol ľudskú hlavu na iné telo. Zatiaľ len "cvične" u mŕtvol, ale už má prvého pacienta, ktorý je odhodlaný nechať svoju hlavu preniesť z jeho chorobou nevládneho tela na iné, funkčné. Ako by sa v prípade úspechu potešil aj najznámejší vozíčkár s mimoriadne vzdelanou a bystrou hlavou - profesor Stephen Hawking!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ale kým v danom prípade ide zatiaľ o raritné pokusy, transplantácie iných orgánov sa stávajú masovou záležitosťou. V tomto smere vedú výmeny obličiek, ktorých sa len v minulom storočí uskutočnilo takmer 300 000.

 Aj unikátna operácia smrteľne chorého srdca prešla do rutinnej klinickej praxe a doteraz malo byť podľa údajov moskovského Inštitútu transplantológie a umelých orgánov prevedených v 304-och transplantačných centrách na svete už viac ako 50 tisíc transplantácií ľudského srdca!

 Transplantácie sa stali masovou záležitosťou, tak ako to predpovedal už v roku 1960 nositeľ Nobelovej ceny za medicínu Sir Peter Medawar.

Gustáv Murín

Gustáv Murín

Bloger 
  • Počet článkov:  328
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Vraciam sa na tento blog a verím, že tak opäť stretnem starých dobrých známych a aj nových čitateľov. Aj keď tento blog je všemožne aj nemožne filtrovaný, takže ho určite nenájdete vo Výbere :( Zoznam autorových rubrík:  KrimiMédiáCivilizáciaBratislavaDlhovekosťCestyRádioaktívni - doplňujúce textPolitikaJazykové hlavolamyRovnoprávnosťParadigmy zdraviaNezaradenéPartnerské vzťahy a rodinaKultúraČo sa deje

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu