reklama

LABORATÓRIUM - hrozila nám pandémia, už sme zabudli?

Keďže dlhodobo mapujem našu aj svetovú vedu v rubrike Laboratórium, ktorá vychádza v literárnom mesačníku Slovenské pohľady (na literatúru, umenie a vedu), rád by som vám predstavil to najzaujímavejšie. Dnes to bude o boji s HIV.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na stope číhajúcej smrti

 V 80. rokoch svet doslova ochromila vlna ochorení na AIDS, ktorá akoby trestala prílišnú sexuálnu neviazanosť najmä vo vysoko vyspelých krajinách. Hrozba infekcie HIV s následkom smrteľného ochorenia AIDS trvá teda už pomaly 40 rokov a zdá sa, akoby sme si na ňu zvykli. Táto téma z médií takmer už vymizla. A predsa sa predstavitelia najvplyvnejších krajín na čele s USA rozhodli vytiahnuť do nového útoku proti tejto celosvetovej pandémii, prečo? 

 Na riešenie problematiky infekcie HIV sa dlhodobo sústreďuje úsilie vedcov, lekárov i dobrovoľníkov s nasadením nemalých finančných prostriedkov na celom svete. Pritom africký kontinent predstavuje z hľadiska infekcie HIV zvlášť veľký problém. Snúbi sa tu niekoľko sociálno-ekonomických faktorov komplikujúcich prevenciu HIV, akými sú polygamia, chudoba a s ňou súvisiaca prostitúcia mladých dievčat, obmedzené možnosti diagnostiky, ako aj strach pred poznaním pozitívneho výsledku, ktorý hlavne pre dievčatá znamená stratu možnosti vydať sa. Nehovoriac už o nedostatku liekov pre HIV-infikovaných pacientov. Z tohto dôvodu a najmä vzhľadom na najnovšie možnosti terapie infekcie HIV sa v súčasnej dobe sústreďuje pozornosť práve na africký kontinent a tiež na štáty Karibiku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Najbohatšie krajiny sveta a Rusko sa dohodli na ambicióznom pláne boja proti AIDS diagnostikou, liečbou a prevenciou v 14-tich najviac postihnutých krajinách Afriky a Karibiku. Tento plán podporil americký Kongres pozoruhodnou sumou 14 miliárd dolárov. Európska Únia reagovala navýšením vlastných prostriedkov boja proti AIDS o 1,2 miliardy dolárov ročne.

 Nádeje niektorých výskumníkov vzbudzuje v roku 1998 odhalený gén, ktorý v HIV víruse funguje ako molekulový reostat. Vypína a zapína aktivitu iného génu produkujúceho bielkovinu, ktorá je pre HIV vírus kľúčom do napadnutých buniek. Podľa Stephena O´Briena, vedúceho skupiny objaviteľov tohto génu a šéfa Laboratória genómovej diverzity v Národnom výskumnom ústave rakoviny vo Fredericku v štáte Maryland, objav môže byť využitý na výber vakcíny proti AIDS podľa genetickej precitlivenosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V tejto súvislosti je zaujímavá hypotéza o tom, ako sa vlastne vírus HIV dostal do ľudskej populácie. Podľa rozhlasovej stanice BBC sa tak mohlo stať dokonca v dobre mienenej snahe získať vakcínu proti detskej obrne. Takýto výskum prebiehal v 50-tych rokoch v USA a boli k nemu využité tkanivové kultúry z pečení 400 šimpanzov dovezených z afrického dažďového pralesa. Niektoré zo zvierat boli nosičmi SIV infekcie, do tej doby neprenosnej na človeka. Pri skúšobnom očkovaní bol však tento vírus SIV priamo vnesený do ľudského organizmu a tu pravdepodobne zmutoval na ľudskému telu prispôsobenú odnož HIV. Hypotézu malo podporiť tvrdenie, že prvé príznaky infekcie HIV sa na severoamerickom kontinente objavili údajne naraz v niektorých amerických mestečkách, kde bola táto vakcína odskúšavaná v rokoch 1957-1960.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 S uvedenou hypotézou však celkom nesedí fakt, že prvou známou obeťou HIV vírusu bol v roku 1976 nórsky námorník, ktorý ochorel na málo rozšírenú formu HIV-1 O. 

 Najrozšírenejšia dnes je podskupina HIV-1 M. Tá podľa iných zdrojov pochádza naozaj od šimpanza a to konkrétne poddruhu Pan troglodytes troglodytes. Jeho areál výskytu sa presne zhoduje s oblasťou, kde došlo k prvým záznamom o epidemickom šírení ochorenia AIDS. U šimpanza ide o pôvodný vírus SIVcpz. Vírus SIVsm sa zasa našiel u opice zvanej mangabej, Cercocebus atys, u ktorej sa dokonca dokázal priamy prenos menej početného typu HIV 2 na človeka – táto opica sa totiž loví na mäso a chová sa aj ako domáci maznáčik.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Je pozoruhodné aký nízky je výskyt tohto smrteľného ochorenia na Slovensku, kým v susednej Ukrajine hovoria o druhom Černobyle vzhľadom k nárastu infikovaných ľudí.

Gustáv Murín

Gustáv Murín

Bloger 
  • Počet článkov:  328
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Vraciam sa na tento blog a verím, že tak opäť stretnem starých dobrých známych a aj nových čitateľov. Aj keď tento blog je všemožne aj nemožne filtrovaný, takže ho určite nenájdete vo Výbere :( Zoznam autorových rubrík:  KrimiMédiáCivilizáciaBratislavaDlhovekosťCestyRádioaktívni - doplňujúce textPolitikaJazykové hlavolamyRovnoprávnosťParadigmy zdraviaNezaradenéPartnerské vzťahy a rodinaKultúraČo sa deje

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu